حسابداری مدیریت و ابزارهای تحلیل گری کسب و کار

دفتر منطقه ای موسسه حسابداران مدیریت استرالیا و نیوزلند

کتاب گام به گام

کتاب گام به گام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد

کتاب گام به گام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، که حاصل 17 سال فعالیت علمی و عملی مولف در سطح ملی و بین‌المللی است سعی دارد با بیانی ساده و کاربردی و به دور از اصطلاحات پیچیده و ثقیل، روش اجرای گام به گام نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد را تحت عنوان "مدل زنجیره ارزش" در اختیار مدیران، کارشناسان و سایر علاقه‌مندان حوزه بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی کشور قرار دهد. مدل زنجیره ارزش، شامل 3 گام اصلی است که هر فصل این کتاب به یکی از این گام‌ها می‌پردازد:

  • گام اول: طراحی مدل زنجیره ارزش
  • گام دوم: بیان مالی زنجیره ارزش
  • گام سوم: تخصیص بر مبنای زنجیره ارزش

در فصل اول کتاب، ابتدا نحوه گزارش‌گیری و گزارشگری بودجه در قالب چهار طبقه‌بندی وظیفه‌ای، طبقه‌بندی سازمانی، طبقه‌بندی اقتصادی هزینه‌ها و طبقه‌بندی برنامه‌ای تشریح می‌شود و "طبقه‌بندی برنامه‌ای" به عنوان ابزار گزارشگری نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد معرفی می‌گردد. سپس، نحوه "طراحی مدل زنجیره ارزش" با چهار حلقه برنامه‌ها، خدمات، فعالیت‌ها و منابع تشریح می‌گردد.

در فصل دوم کتاب، به چگونگی "بیان مالی زنجیره ارزش" پرداخته می‌شود. بیان مالی زنجیره ارزش، توسط نظام هزینه‌یابی صورت می‌پذیرد. در این فصل، ابتدا به تفاوت حسابداری مالی و حسابداری مدیریت اشاره می‌شود و سپس روش "هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت" به عنوان اصلی‌ترین روش هزینه‌یابی مناسب برای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، تشریح می‌گردد. پس از آن به روش هزینه‌یابی چند بعدی، هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت زمان‌گرا و بودجه‌ریزی بر مبنای فعالیت پرداخته می‌شود.  

در فصل سوم کتاب، به روش‌ها و چالش‌های تخصیص مبتنی بر عملکرد به اختصار پرداخته می‌شود و برخی راهکارهای رفع این چالش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برای مشاهده سوابق مولف اینجا را کلیک کنید.

برای دریافت مقدمه کتاب و فهرست مطالب اینجا را کلیک کنید.

برای خرید این کتاب به فروشگاه آنلاین مرکز آموزش مدیریت دولتی به آدرس https://bookstore.smtc.ac.ir مراجعه فرمایید.